Raamat “Mälestused elustuvad II”

Mälestused elustuvad II
Eesti lugu on kõigepealt tarvis eestlastele endile, et saada avaram vaade praegusele Eestile, riigi arengu tagasilöökidele, probleemide mõistmiseks ja lanenduste leidmiseks. Eesti lugu annab ka raskuste talumise võime

Meil on varuks meie oma lood ja müüdid, meie oma eakate mälestused möödunud aegadest.

MOTO:“Kes minevikku ei mäletya, elab tulevikuta“ Juhan Liiv

SISSEJUHATUS (Eessõna) 10 aastat mälestustööd Eestis.

Ühinesime rahvusvahelise eakate mälestustöö projektiga 10 aastat tagasi (mais 2005) soovist austada meie eakaid, koguda ja säilitada nende rikkalikud mälestused , rikastada meie ajalugu.Ja seda kõike koos paljude Euroopa riikidega,teadvustada meie ajalugu, elu-olu teistele rahvastele.

Esimese 5aasta tööst valmis 2009.a. raamat „Mälestused elustuvad“.Töö on jätkunud paljude uute tegevustega,oleme saanud rahvusvahelist koolitust, kogemust paljude uute projektide rakendamiseks, viinud meie eakate tegevuse kõrvutama teiste Euroopa maade ekate tegevusega.

I TÖÖ JÄTKUB.
1.„NOOR EESTI MEES SUURES SÕJAS“ – valmisid mälestuskastid Kieli partnerite kutsest osaleda sõja alguse 60. aastapäeva näitusel, üritusel 2099.a.Kielis. Lood meie noorte meeste sattumisest sõjakeerisesse on keerulised – kes sattus saksa, kes vene sõjaväkke, kes Soomepoisiks, kes pidi varjama end aastaid metsas.

Nii valmisidki mälestuskastid:

  „Metsavenad“ Alfred Keerd (1915-2014)
  “Tallinn põleb“ Fredi Lepp (1928)
  „Mereväelasena Kielis 1943“ Vello Raie (1923)
  „Minu sõjatee“ Ants Laht (1926)
  “Poliitvang“ Vaike Kupper (1931)
  „Eestlane laulab end vabaks“ Ralf Kaup (1929), Maie Peinar (1945), Maret Kiissa (1942)
  “Soomepoiss“ Villem Ahas (1925-2014)
  “Harry Michael Veide – 100“
  „Soome poisid“ Uno Järvela, Raul Kuutmaa

Mälestuskastid on olnud näitustel kõikides Tallinna Päevakeskustes, paljudes hooldekodudes, Okupatsioonide ja Laidoneri muuseumis, Kotkas, Kielis jm. koos kontserdi, kohtumiste ja vestlustega.

2. „NUKUD UUELE ELULE“

Kotka partnerite innustusel lülitusime rahvusvahelise mälestustöö uue progjektiga „Nukud meie elus“. Toimus kaltsunukkude koolitus siin, võtsime osa kaltsunuku näitusest Kotkas 2009.a 4.novembril. Laiendasime nukutööd kaltsunukkude valmistamisega päevakeskustes, hooldekodudes (väga hea käeliseks tegevuseks), Kogusime erinevaid nukke kodudes. Paljud nukud olid juba aastaid olnud kastis, kapis, pööningul, mõned aga istunud väärikalt eaka diivanil, hooletusse jäänud nukud said uue välimuse Eha kätetööna.

Eaka lapsepõlve lemmikud on toodud uuele elule, saab näidata nende ilu soojust, väärtustada vanaemade käsitööd, tuua nukk tänapäeva laste, lastelaste ellu.

On toimunud palju näitusi, kontserte ja oleme saanud huvitavaid eakate mälestusi oma lapsepõlve mängudest, mänguasjadest, nukkudest LÕHAVERE Hooldekodu klientide meenutusi oma lapsepõlvest…

3. MUINASJUTU- JA KULTUURILAEKAD

„…pane käed silme ette ja tuleta meelde! ON,nagu kohiseks kuldne jõgi kauguses…“ Fr.Tuglas See on kutse lapsepõlvemaalt, kus on muretust, lihtsaid rõõme, maailma avastamist ja kujunemine selleks, kes Sinust on saanud. Muinasjuttudel on suur mõju kujutlustemaailma tekkimisel, headuse ja kurjuse äratundmisel, ilu ja eluväärtuste kujunemisel.

Paljudest nukkudest, nukunäitustest kasvasidki välja muinasjutu- ja kultuurilaekad:

  „Punamütsike“
  „Pöial-Liisi“
  „Karlsson katusel“
  „Beebid“
  „Rahvaste sõprus“
  „Slaavineiud“
  „Lossipreilid“
  “Tsirkus“
  „Aafrika lapsed“
  „Laulupidu“

Siin on kuri hunt, paha nõid, võõrasema, kuid ilma nendeta pole ju muinasjuttu.Kena on teada, et muinasjutus pääseb alati võidule headus ja õiglus.Eakale inimesele meenub neid laekaid vaadates oma lapsepõlv – see kaunis muinasjutumaa.Lapsepõlvemälestused kaunistavad elusügist. Näituste avamisel on ka kontsert, etendus, vestlused ja eakad avaldavad oma mälestusi. Need on emotsinaalsed ja südamlikud tunnid .
„Muinasjutu- ja kultuurilaekad“ on leidnud tee ka koolidesse, kus oskuslikult kasutatakse neid õppe- ja klassivälises töös erineva ja huvitava töövõttena.

!!! Eakate mälestused kodulehelt. + IRU HOOLDEKODU KLIENTIDE MÄLESTUSKILLUD

4. Tööd tehes laienesid teemad. Nii lülitusime koos Tallinna Diakooniahaiglast Katrin Raamatu ja Hanna-Stina Heinmetsa ning Tallinna Ülikooli Kunstiteraapiast Eha Rüütliga rahvusvaheliselt väga sisuka ja aktiivse tööga dementsete eakatega.Rahvusvaheline kogemus annab palju töölõike, tegevusi selles raskes ja tänuväärses töös.

Meie praktiline mälestustöö aitab kaasa eakate mälutööle, värskendab, toob esile kauge aja mälestuskillud ja loob rõõmsa meeleolu.Kunstiteraapia( muusika, tantsu, käelise tegevuse, kunsti kasutamine) annab uusi mõtteid, paneb mänguliselt tegutsema ja ise midagi looma.

5. Tähtsaks töölõiguks on meie kodulehekülg kogu meie tegevuse kajastamisel kõikides lõikudes koos piltide,videodega, kirjalike mälestuste , luuletuste, eakate vastukajadega meie üritustele. -Pikemad kirjalikud mälestused on välja antud e-raamatuna.
!!! Kodulehest pikemalt- kasutamisnäiteid.

II KIRJALIKUD MÄLESTUSED
Oluliseks peame eakate kirjalikke mälestusi, mis on väga elulähedased, emotsionaalsed, tõesed. Mäletatatakse peensusteni lapsepõlves toinunud sündmusi, tegevusi, mänge, lõhnu jm. Küll on see vajalik, sest kui tihti leiame, et oleme oma küsimustega jäänud hiljaks – pole kelleltki küsida. Need kogutud kirjalikud mälestused aitavad taastada, meenutada, noortele luua pildi endisaegsest elust, mängudest, tööst.

Urve Silm (Kala) on veetnud oma lapsepõlve üksiklapsena talus ja on kirjutanud palju südamlikke mälestusi:

  „Liblikasuvi“
  „Kassid – minu parimad sõbrad“
  “Meie pere kodulindudest“
  „Raamatutest“
  „Nukk Koidu“
  „Nukkudest, nuku toast, kiikhobusest…“

Õie-Melaine Vedro kirjalikud mõtisklused on elutargad, optimistlikud, toimetulekut ja positiivsust andvad, samas väga heas kirjanduslikus sõnastuses.

Erich Maasik on kirja pannud palju maaelu, maatööd ja talurahva tarkust, mis on õpetlikud ja loovad pildi eesti talurahva tarkusest, töökusest ja kokkuhoidlikkusest.

  „Ettevalmistus jõuludeks“
  „Kuuseoksad“
  “Rehetuba ja reht“
  „Kulina poisid“
  Elvi Rebane „ Lapsepõlv Sopi talus“
  Maie Jürgens „Midrimaa“

Mälestusi keerulistest aegadest on kirjutanud paljud eakad.

  Leida Lukas „Põgenemine“
  Einar Koppel „Elasin Sõrve Sääre külas“
  Jaan Telleri mälestuse
  Jaanus Tasuja „Minu sõdimised“
  Erich Maas ik „Uuesti sündinud“, „Sõjaaastad“, „Metsavenna armuelu“

III LUULETUSED
Eakas on loominguline,väljendab end väga erineval viisil, ka luulevormis.

  Ralf Kaup „Ajaloo pöörangul“
  Leelo Vau mõtteluule
  Vaike Kupper „Kruglitsa vangilaagris 1952,1954“
  Ants Laht „Mõtisklusi ajas“, „Põli-Põlvekene“, „Maailmasõjas langenud Eesti sõdurile“
  Leida Pärnamets „Derbino 1949“
  Milvi Sepp „Uno Merestet meenutades“

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s