Kilingi-Nõmme HK klientide meenutused II maailmasõjast

Kilingi-Nõmme Tervise- ja Hoolduskeskus. Vahendas juhataja Kristi Sütt.

 Naine, 81 aastane.

Sõja ajal oli ta 9-15 aastane. Mälestused sõjaajast on vaid positiivsed. Sõda tema perekonda ega lähedasi otseselt ei puudutanud. Mäletab vaid seda, et sakslased olid väga viisakad inimesed.

 Naine, 89 aastane

Sõja algusaastatel oli umbes 17-aastane. Sõjaajast mäletab pidevat hirmutunnet. Sellel ajal elas ta koos vanematega talumajas. Õppis kodu-tööstus koolis.  Hirm oli seetõttu, et teisi talusi rüüstati ning pererahvas saadeti Siberisse. Ta kartis oma kodu pärast. Kuid peret sõda otseselt ei puudutanud. Mäletab ka seda, et puutus venelaste ja sakslastega kokku. Nad käisid vahel nende juures, näiteks söömas. Helgelt on meeles ka see, et kui venelane tuli tuppa, võttis ta püssi endaga kaasa. Kui sakslane tuli tuppa, jättis ta püssi ukse taha. Ise ta nendega suhelda ei osanud, ema oskas nii saksa kui vene keelt. Kui sõda hakkas lõppema, siis sakslased enam nii viisakad ei olnud – nad hakkasid tapma ettejuhtuvaid loomi jne.

Pärast sõda ta abiellus oma külast pärit mehega, kes oli mitu aastat sõjavangina kadunud olnud.

 Naine, 84 aastane

Sõja alguses oli ta 12-aastane. Värskelt lõpetas 6 klassi ja tahtis edasi õppima minna. Sõda tuli aga peale ja see jäi pooleli. Elas oma vanemate talus ja tegi seal tööd.  Mäletab, et sõtta läksid naabripoisid, onu- ja tädipojad – kes kunagi sealt ei naasenud. 1941 aastal toimus ka Liivamäe lahing, kus tema isa osales. Mäletab, et see oli hirmus õhtu, kus terve pere väga kartis. Sellel ajal pandi ka Kilingi-Nõmmes mitmeid maju põlema. Need on ainsad halvad mälestused sõjast. Peamised hirmsad mäletused on peale sõja lõppemist.

Sõja lõpus isa arreteeriti, kuna ta oli Kaitseliidus. Isa saadeti Siberisse asumisele. Siis pidi tema jääma koju ja kõige vanema lapsena võtma kõik isa tööd enda kanda. 1949-ndal aastal küüditati kogu pere Siberisse. Seal said nad isaga taas kokku ja töötasid sovhoosis. 1957ndal aastal, peale Stalini surma, said nad tagasi Eestisse tulla.

 Naine, 89 aastane

Sõja alguses oli ta 18 aastane. Tal oli 6 klassi läbitud ja pidi minema hommikul raudteekooli õppima. Öösel aga kuulutas Hitler välja sõja ja plaanid jäid katki. Hommikul oli vaid suur segadus ja sagimine. Mäletab, et paar päeva pärast sõja väljakuulutamist sõitis autotäis venelasi linnas ringi (Karski-Nuias). Nad panid põlema maju ja ka koperatiivi. Kustatada midagi ei lubatud ja kes tahtis minna kustutama, lubati maha lasta. Maha põles ka tema enda maja. Talle jäi alles vaid kleit, mis tal sel hetkel seljas oli. Seejärel läks ta venna juurde elama. Vanem vend ei pidanud sõtta minema. Noorem oleks pidanud aga tema läks peitu. Pärast sõja lõppu tuli ta noorem vend koju tagasi, kuid hiljem ta küüditati (suri Siberis). Vahepeal ta abiellus ja kolis mehega kokku elama. Mäletab, et ühel õhtul läks taevas üleni valgeks – see oli olnud „jõulukuusk”, mis pidi valgustama kohta, kuhu pomm taheti visata. Plaaniti pomm visata Tihemetsa sõjaväe haiglasse, kuid see läks mööda ja kukkus hoopis Kikepera sohu.

Ise ta otseselt sõjaga ega sõduritega kokku ei puutunud. Kõige erksam mälestus on sõja algusest, kui maja maha põletati ja sõja lõpust kui nägi, kuidas saksa armee lahkus.

 Mees, 90 aastane

Sõja alguses oli ta 18 aastane. Ta elas koos emaga talumajas, kuna isa oli surnud, tegi talutöid ja aitas emal talu pidada. Mäletab, et 1941 aastal võeti ta vene sõjaväkke. Sõjas oli ta kuni lõpuni välja, ehk peaaegu 5 aastat. 3 kuud oli alguses sõjaväes, siis saadeti tööpataljoni – meenutab seda kui surmalaagrit. Töö oli ääretult raske. Pidi ehitama näiteks sõjaväe laagreid, kaevama süvendeid, kaevikuid. Oli tööpataljonis kuni 1943, siis läks ta Eesti Lasekorpusesse.

Hetkel ei ole täpselt meeles, millal ja kus ta oli. Ta on varasemalt  kirja pannud kõik oma sõja mälestused, käsitsi trükkinud ligi 150 lehekülge.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s