Sauna taga

„Sauna taga tiigi ääres…“

Nii nagu laulusalmi ridagi ütleb, asus sõna otseses mõtteska meie sauna taga tiik. Ka talu nimetus „Tiigimäe“ tulenes sellest.

Saunahoone koos kuuridega oli vanaisa ja ta poegade poolt ehitatud viimane hoone taluhoonete kompleksis.

Vana sauna hoone asus üle tiigi metsa ääres. 1936.aastal ehitatud saunahoone asus aga siinpool tiiki, otsaakendega tiigi poole.

Tegelikult see polnudki päris tiik. Kevaditi, suurvete aegu, kogunes soosiilu lõppevatele madalatele aladele palju vett. Ühest moodustuski sügavam ja sauna poolsem tiigi osa. Teine, madalam puukuuri tagune, kevadvetest täitunud soosiilu osa jäi kaasiku kõrvale. Nende kahe kevadise veekogu vahele jäi kõrgem maa-ala, kus kasvas vanaisa poolt istutatud kuusepuu ja kustkaudu viis hobuvankri tee taha metsalagendikule.

Kui olid vihmasemad suved, oli saunapoolsem tiik suve läbi veega täidetud. Vee olemasolu tiigis mõjutas ka see, et külapoolsel soosiilu alal ei olnud veel kuivendustöid tehtud. Pärast soode kuivendamist jäi ka saunatagune tiik kuivemaks.

Kaasikuäärne soosiilu ala kuivas alati suveks ära. Seal kasvasid jaanipäeva paiku meelespea lilled.

Kevaditi, mil loodus ärkas pärast talve ellu, käis ka tiigis vilgas tegevus. Minu lapsepõlvesõber Ants Klammer elas oma vanematega minu kodutalu lähedal ja käis tihti minuga mängimas. Ants oli minust viis kuud vanem. Me olime lahutamatud mängukaaslased.

Veetsime Antsuga palju aega tiigi ääres, tutvudes konnade ja kiilide eluga. Tiigis oli veel teisigi veeasukaid.

Meile oli pärast talve suur vaheldus veeta aega sauna taga tiigi ääres või käia metsa all, kus õitsesid sinililled ja ülased. Õhk oli täis tärkava looduse lõhnu. Olime nendel aastatel küll eelkooliealised lapsed, kuid siiski kursis looduses toimuvaga.

Hea sõber lapsepõlvest! Meenutan meie koosveedetud lapsepõlveaastaid ja ühiseid mängumaid konnatiigi ääres.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s