Mälestused tööst päästelaeval “Olev”

Noorusaegade meeldejäävam mälestus on töö päästelaeval „Olev”, tööaastad koos armsate inimestega.

Ühel päeval sõbratar Aino soovitas puksiirlaevale nimega „Olev”. Olin õnnelik, kuna just vajasin tööd, koka töö laevas tundus romantiline.

Puksiirlaeva töö oli abistada merehädas olijaid, tuli merelt ära vedada kalalaevu, naftatankereid jne.

Reisid merele olid elamusrikkad. Kokaamet võimaldas valmistada toitu meeste meelejärele, mis ka õnnestus. Tööle võttes kapteni sõnad olid: „Kui süüa teed, arvesta, mida mehed söövad, ära putrusid keeda, mehed nagunii ei söö”. Juhtus aga ime, kui ühel päeval lõunaks oli puder – mehed seisid kambüüsi ukse juures ja häbenedes nurusid: „Kas sul seda putru veel on, vat sulle ei söö, söövad küll!”.

Meeskond oli väga tore, hoolitsev ja sõbralik. Ühel palaval päeval, kui kambüüsis palavaks läks, otsustasin ujuma minna. Libistasin enese üle laeva ääre merre, kapten Eigo hüüdis: ”Poisid, mees üle parda, päästerõngad kohe vette“. Ei saanud arugi, kui päästerõngastest ring ümber minu tekkis. Laeval tagasi elusana ja tervelt: Sain peapesu kaptenilt, nii merel vette minna ei tohi. Mulle meeldis mere ilu ja võlu, päikeseloojangu taustal lindude liuglemine vees ja palju muudki. Võrratu vaatepilt!

Meenutan hellusega minust hoolivaid inimesi, meeldiv oli kogeda, kui palju hoolitsevaid käsi mind veest välja aitas. Merel oleku aeg õpetas mulle elus hakkama saada ja eluraskusi trotsida. Mere sügavustes on palju ohte, neid on eluteelgi palju, kuid abistavaid inimesi on väga harva leida. Laeva üle võtnud kapten ja uus kokk olid põhjuseks, et lahkusin laevalt.

Olen ise maal kasvanud laps ja emalt õpitud kokaamet tuli kasuks elus. Tänan ema, kes alati perekonda õpetas tänama, mis on laual ja seljas, et lapsed oleksid töökad. Meeles on isa sõnad: kes tööd ei tee, see ei pea ka sööma! Logelemist ei sallitud meie peres.

Berta Rehie (Soosalu), Pärnu

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s