Mälestused rasketest aastatest Siberimaal

Tegin kolhoosis tööd, päevas sain 0,5 liitrit  piima. Heinal olles sain suppi. Selle eest jäin sügisel kolhoosile võlgu sada kaksteist rubla. Laps oli üheksaaastane, temale ei antud midagi, nagu elaks ta armastusest suure juhi ja kodumaa vastu.

Kodumaalt ema ja teiste sugulaste käest sain pakke ja raha. Kuidas ma muidu oleksin saanud last kasvatada. Olukord oli lootiusetu. Talv oli tulemas.

Ühel päeval kirjutasin Stalinile oma võimatust olukorrast. Kuidas see kiri sinna jõudis, seda ma ei tea.

Märtsikuus 1950 tuli mulle vastus – üle viia tööstusesse. Siis komandandid jooksid. Varem ei küsinud keegi, kuidas ma omadega välja tulen. Küsisid, kas ma õmmelda oskan. Saanud jaatava vastuse, viidi mind rajoonikeskusesse “Tööstuskombinaadi” õmblustöökotta. Kaua võttis aega, kuni suutsin kosuda. Olin väga kurnatud, sest oma suutäied hoidsin lapsele.

Asusin tööle, laps käis koolis. Sain juba raha, rajoonikeskusest sai ka juba midagi osta, kolhoosis seda võimalust ei olnud. Elu läks veidi lahedamaks. Nii möödusid aastad.
Õmblustöökojaga ühes koridoris oli ka kolhoosi kontor. Kord käsutati meid sinna. Raadio andis edasi Stalini südame viimased tuksed. See oli nii naljakas, et pidin vaevaga naeru tagasi hoidma. Kolhoosi autojuhihil pisarad jooksid -isake oli surnud. Siis juba tekkis lootus, ehk kunagi saabub võimalus näha veel kodumaad. (Oli ju meid viidud Siberisse kogu eluks).

Veel mõõdus pikki aastaid, kui siis saabus see aeg. Süda hõiskas rõõmust! Kuid kodumaal oli pettumus suur. Ei olnud mul enam kodu, kuhu pea pista. Muulased olid hävitanud minu kodu.

Unistused kodumaast, Kalevite kantsist olid purunenud. Eesti keelt oli vähe kuulda, kõik oli võõras. Astad elatud. Ehk kunagi täitub eestlaste unistus, et tunda end peremehena omal maal. Eestimaal. Eesti keel. Nüüd vast veidi usku juba on – eesti laulu kuulda, sest kätte on jõudnud ärkamise tund. Jõudu selleks!

Meeli Kurikjani ema Leida Pärnametsa mälestused Derbinos sügis 1949.a.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s