Pritsu tellisetehas

PRITSU TELLISETEHAS (Prits Kreismann 1873-1946)

Tamaara Meriste (Kreismann 5.sept.1925), Oolo Kreismanni (6.aug.1933) ja Richard Roodeni (20.mai 1922) mälestused.

Prits Kreismanni pere elas Aidu-Nõmmel. Pritsul oli talu ja pere pidas poodi. Poes müüdi kõike vajalikku talurahvale. Elati poega ühes majas. Maja oli suur, ilus. Põrandal oli ruuduline kahhelkivi, suures toas oli ilus mööbel. Siin peeti viimaste laste -Oolo ja Kalle ristimise pidu. Tüdrukud Elli ja Martha elasid teisel korrusel.

Peres oli sündinud esimesest abielust 9 last: Amilde Irene, Jaanus Ottokar, Elviine Margareta, Martha, Evald, Aleksander, Amalie Juliana Marie, Ilse Kristiine, Engelbrecht -neist kasvasid suureks vaid kolm: Jaan, Elli ja Martha. Teisest abielust sündis 8 last: Paul, surnult sündinud poeglaps, Edgar Engelbert, Maimu, Tamaara, Feliks, Hades, Oolo, Kalle.

Umbes 1934.a. rentis Prits Kohtla-Nõmmel talu, kus oli ka tellisetehas. Hiljem ostis talu päriseks ja kolis pere Kohtla-Nõmmele. Maja oli kohale veetud pikk hoone, laut, kuur, saun. Peeti loomi, oli 2-3 hobust. Hariti põldu.

Pritsul oli ärivaistu, pani tööle tellisetehase. Sinna juurde kuulusid kaks kuivatussara ja põletusahi. Savi saadi oma talu maadelt, raudtee poolsetelt aladelt. Savi kaevandamise karjääridest savi vedamiseks ehitati kitsarööpmeline raudtee ja väikeste vagunettidega veeti savi ahjude juurde. Savi segamise masin oli suur, sinna lisati liiva ja vett. Hobune vedas spindlit, mis segas sisu. Valminud segu pandi puust valmistatud vormidesse. Pealt siluti lauaga segu tasaseks. Saviplönnid pandi raudtee platvormidele ja vagonetid lükati käsitsi suurde sarasse-kuivatisse kuivama. Kuivatati umbes kaks nädalat. Seejärel laoti kuue meetri kõrgusesse ahju. Üks ahjutäis oli üheksakümmend tuhat kivi. Põletamiseks laoti plönnid risti-rästi kihiti, et tule kuumus jõuaks ka ülemistesse kihtidesse. Alumised kivid said rohkem kuumust, kivid tulid kvaliteetsemad, olid kallimad ja sobisid pliitide, ahjude ehitamisel. Kõrgemate kihtide kivid said vähem kuumust ja need olid odavamad ning kasutati korstnate, leskude, vahemüüride ehitamisel.

Ahjus põletati kände, juurikaid, puid. Tuli oli üleval kaks nädalat ööd-päevad. Tunnelisse tuli kogu aeg lisada kände, puid. Tuld hoidmas oli vana mees Vogrov. Seejärel kivid jahtusid, et sai juba kinnastatud kätega neid võtta ja laduda virnadesse – kletka. Metsast puude toomisel, kivide ladumisel pidid suuremad lapsed abis olema.

Abilisteks olid mees ja naine Peipsi äärest -Saveljevid, naine oli Tanja. Nad olid tööle vormistatud, neil oli tööraamat, olid palgatöölised, said raha töö eest.

Kui oli rohkem nõudlust, siis sügisel tehti veel pool ahjutäit kive. Kohale sõitsid talumehed ligidalt ja kaugemalt, et osta telliskive ahjude, pliitade, soojamüüride, korstnate ehitamiseks ja remontimiseks.

Prits oli ärimees. Lisaks telliskividele müüs talus kasvatatud sordikartulit, peekonit, mis saadeti Kohtla jaamast vagunites Narva jm. Peres oli naljatlevalt öeldud, et Pritsul oli aina jaama asja.

1941.a. süütasid venelased koolimaja, Roogenite kodu ja Pritsu tellisetehase sarad. Prits käis veeämbriga järel ja püüdis päästa hooneid. Venelased arreteerisid Pritsu ja viisid Sompasse, kust ta põgenes. Pere oli pagendatud Mäetagusele, kust Prits käis kodus loomi söötmas. Venelased olid taganedes tapnud sea ja pea visanud raudtee äärde.

Vene ajal tõsteti normid nii suureks, et tuli maad ära anda. Pritsu talu maad asusid eraldi, üle jõe ja anti metskonnale. Maale istutati puid. Naabrite Roodenite maad läksid kolhoosile.

1946.a. maikuus Prits randaalis raudtee äärsel põllul, tundis end halvasti. Tuli koju, heitis leskule puhkama. Prits suri 73-aastasena.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s