Uuesti sündinud

Möödunud olid aastad, minul oli juba sundaeg sõjaväes oldud. Oli 1955.a. sügis. Töötasin oma vanas töökohas Kulina saeveskis. Olin juba abielus, aga kokku kolida ei saanud, sest ei saanud Rakveresse korterit. Meie kohtumispaigaks oli Kunda, kus Evi oli sealses keskkoolis õpetaja, Kunda ja Rakvere vaheline ainuke transporvahend oli tresiin (mootorvagun), mis väljus Näpilt. Kiirustasin, sest oli väljumas viimane reis.

Meie köögis laua taga istus Soone Kaarel, kes sai 10 aastat karistust vene võimude poolt, sest ta oli metsavend. Tänu amnestiale peale Stalini surma – kellel polnud veresüüd, said koju. Samuti ka Puka Männik. Naabrimees Evaldile määrati 25+5. Omakaitseülem sai haarangu käigus surma.

Mul oli küll kiire, kuid jutt Kaarliga algas nõnda: “Jumal tänatud, et meie, st omad mehed sattusime parajasti sel ajal punkris olema, kui sind kinni võeti. Evald jätkas: “Peale meid oli punkris ka võõraid mehi, pealegi veel sõjaväelased. Saime suvel metsas kokku ja kokku jäädigi. Talv oli tulekul ja nendel polnud kuhugi minna“.

Minu pealesattumine punkrile viis võõrad esialgu hämmingusse, isegi riidu, sest üks sõjaväelane oli juba püstoli võtnud – minu suhtes oli olnud kindel otsus: poiss enam tagasi ei lähe.

Sellel ajal, kui mind välja saadeti, sündiski otsus – surmaotsus! Omakaitseülem Männik, kes oli ka punkrivanem, suutis tapahimulisi hirmunud mehi veenda, et pole poiss mingi lobamokk, vaid oma isa poeg, kes oli saksa ajal omakaitses. Teda toetasid ka oma küla mehed.

Kui mind tagasi kutsuti, oli kõik möödas! Tänase päevani ei suuda ette kujutada… Aga eks see oli lapselik naiivsus, sest palju ma kõiki koledusi oskasingi ette kujutada. Lihtsalt oleksin olnud kadunud jäädavalt nagu sajad teisedki sõjajärgsel perioodil.

Ülesanne, mida täitsin sidemehena, oli ju tol ajal väärt oma 15-20 aastat Siberi sunnitööd, sest märtsiküüditamine seisis alles ees. Soone Kaarel lõpetas oma kiire ülevaate. Hiljemgi kohtudes soovis uuesti sünni puhul jõudu!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s