Kulina poisid

Paar klassi eespool käivad poisid olid ikka suured poisid. Paistab see silma rohkem siis, kui kodunetakse kampadesse omaealistega ja kes neid väikseid sappa tilpsama tahab.

Kui 1943.a. talvel sakslased koolimajja tulid ja muutsid selle oma puhkebaasiks, et sõjast väsinud sõdur taastuks uuesti lahingusse minekuks.

Meie koolilapsed vabastati kevadeni, et siis algavad tunnid vabas looduses. Paljud suured poisid nagu Jürna Rein, Vainomaa Vallen, Taremaa Vello, Saarva Elmar -enamuses hästi õppijad kui ka mõned tüdrukud Elvesti Aino, Äärmetsa Maiki, Kuru Saima avaldasid nagu mingit protesti, aga see ei aidanud.

Mida siis ikka teha, koolis pole vaja käia, pealegi veel talveaeg. Muidugi suusatasime palju, ka seda ei tee ju terved päevad. Koguneti kampadesse. Suured poisid käisid sakslaste käest suitsu ja kommi noolimas. Muidu ei saa midagi ja nõndaks pidid talupoisid kodunt kanamune tooma, vaevalt et kanamunad loetud olid. Neli muna taheti paki sigarettide eest. Ahvatles tore pakend. Kommid olid põhiliselt tropsides, ka väikestes kotikestes. Sõdur sai iga päev oma kommikoguse kätte ükskõik millises pakendis.

Veel oli üks maiuspala, mida poisid jahtisid, aga paistis, et see ei läinud libedalt, sest ilmselt maitses see ka sõdurile. Nimelt olid säärased pisikesed lähkritaolised halliks värvitud 100grammised likööri plaskud, korralikult korgitatud. Kork oli nööritud plasku külge, et kui võtad sõõmu, siis ei kao kork ära. Nendes plaskudes võis ka muud kraami sees olla. Tühjaks joodud plasku visati lumme ja sealt me nad üles korjasime. Saime meki suhu sissejäänud tilgast, viisime koju, pesime puhtaks ja hiljem sai piim või kohv plaskuga kooli kaasa võtta.

See kolamine läks suurte poiste poolt nõnda moodi, et käidi ka autode kastides. Paljud veomasinad olid kohandatud sõdurite veoks prisendiga kaetult. Masinasse võis olla jäetud mõne haavatasaanud sõduri varustusest midagi, kas vöörihm koos padunitaskuga, mõni seljakott või haavasidemeid, sidumis materjali.

Kui suured poisid need avastasid, oli vaja see ka ära tuua. Nüüd oli tarvis väiksemate abi. Asi käis nõnda, et visati saak lumme ja sealt see kätte saadi. Hoidku, et keegi sõduritest ei märkaks!
Autod paiknesid kusagil põõsa varjus suurte puude all. Kooli spordiväljakut ümbritses suur ja tihe sirelihekk, kuhu katsuti varju pugeda ja autod kaeti kirju hall-valge võrguga, ikka maskeeringu eesmärgil, et ülevalt poleks näha.

Oli ka tunnimees, kes tavapäraselt ringi käis. Suured poisid olid selgeks teinud, et tunnimees alustas ikka koolimaja õpetajate toa akna alt, kus oli ka kõrgete ohvitseride sissekäik, läks siis ümber spordiväljaku sireliheki tagust teed pidi ringkäigule. Läks oma veerand tundi, kui lõpuks jõudis Männiku maja kohale, kuhu oli kõige rohkem autosid pargitud. Seda aega kasutasid suured poisid. Väike lipsti prisendi vahelt sisse ja krapsti välja. Ega saksa sõdurid lastest suurt välja teinudki, nende arust lapsed ikka mängivad ja las ronivad pealegi.

Suured poisid läksid juba väga julgeteks ja tahtmised kasvasid. Juba käisid plaanid, kuidas varastada relvi! Kas pole hullumeelsus! Sakslased olid küllaltki hooletud oma relvadega. Kõigis autodes, ka sõiduautodes seisid vintpüssid kindlas kohas klmbriga kinnitatult kaassõitja jalgade juures. Tundus nagu oleks püss kuulunud auto varustuse juurde. Üle kolme relva autos ei olnud.

Küll käisid suured poisid passimas, kuidas kätte saada, kui kabiini uksed olid lukus. Sõiduautadel olid prisentkatused. Ja mida tegid poisid? -Lõikasid katusesse augu, tegid püssi hoidva klambrihaagi lahti ja hopsti karabiin hõlma alla. Eks püsside kadumist märgati, kuid kõik läks vene patisanide kaela. Sõna “partisanen“ kartis sakslane rohkem kui vanakurat välku.

Autodest korjati püssid ära ja poistel keelati igasugune autode vahel kolamine. See kõik oli selleks korraks. Väeosa vahetus teiste meestega, sest puhanud läksid rindele.

Oli põnev ajajärk ja poisid said kiiremini täiskasvanuteks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s