Klassi korrapidaja

Ega see klassi korrapidaja kohustus niisama lihtne polnudki. Kõik kohustused tuli täita korralikult, kuid olid ka mingid õigused.

Korrapidaja pidi tulema varem kooli. Sageli jõudsid kooli varem ka kaugemad lapsed, keda toodi kooli, eriti talvel. Ka need lubati majja sooja. Koolikord ei lubanud asja eest, teist taga muidu ringijooksjaid.

Koolis oli esialgu neli klassikomplekti. See tähendas seda, et 1.-2 .klass, 3.-4.klass ja 5.-6. klass olid koos oma ruumides. Õpetaja pidi korraga õpetama kahte klassi, kuid hakkama nad said.

Nii olid ka klassi korrapidajaid kaks – üks ühest, teine teisest klassist.

Kohe oli vaja pingid ritta seada. Koristajatädi oli koristanud või kord nädalas põranda petrooleumilapiga üle võtnud, et pisutki hoida kallihinnalisi põrandaid ja seega lükanud koolipingid segi. Koheselt pidi ka aknad avama, et petrooleumilõhnad aihtuksid. Koolitädi ei tarvitsenud teada, missugune pink kellele kuulus.

See tähendas seda, et sügisel valitud pink ja pinginaabrit aasta jooksul ei vahetatud. Pingid olid pisut erinevad, arvestades laste kasvu. Oli tähtis ka, kes eelmisel aastal pingis istus. Mõni kohe oskas lõhkuda ja pinki kraapida, sodida.

Suur tähtsus oli tindipotialustel- olid standartsed tindipotialused kas ühe või kahe tindipoti tarbeks. Oli ka pinke, kuhu said oma kandilise põhja ja laia suuga poti asetada.

Olin esimese klassi poiss ja meie pingid olid kõige paremas korras. Ikkagi käisid sügisel 6.klassi poisid tööõpetuse tunnis klasside pinke kontrollimas, vajadusel remontimas. Kuivanud ja logisevad tapid koputati lahti ja kuum tisleriliim pandi pintsliga vahele. Tööõpetust andis õpetaja Pupp Lembit, tragimaid remontijaid mäletan Kuusik Leo ja Mäe Harald Uuearu külast.

Korrapidaja pidi vahetunnil klassi tuulutama. Suvel käis lahti suur aken. Sügisel kleebiti suured aknad kinni. Talvel kasutati pisikest – luftakent (õhuakent).

Korrapidajaõpetaja kontrollis, et vahetunni ajal klassis liigseid õpilasi ei oleks. Direktor Peterson kontrollis, kas suur aken on ikka tuuleriivis ja läks väga kurjaks, kui polnud tuuleriivis. Koolil olid suured aknad ja tuuleiil võis tekitada suure kahju. Ta hoidis koolivara ja koolimaja.

Korrapidaja kohustuseks oli tuua klassi tunni vajalikud õppevahendid, kas maakaart, korrutustabel, gloobus või mingi füüsikaline aparaat. Korrapidaja pidi hea seisma, et tahvel oleks puhas ja tahvlilapp niiske, et kriit oleks olemas. Selle kriidiga oli sageli nõnda, et tükk lihtsalt pudenes, kadus(?). Kriit oli defitsiit ja seda anti jaopärast ja seda kantseleist. Nii kriidi toomine kui ka kaardikapi võtme küsimine oli nagu aruandlus – miks kriiti vaja või miks võtmeid. Ole siis julge ja rahulik!

Õpetajate tuba ja koolikantselei olid koos, nende taga olid direktori eluruumid. Seal õpetajatetoas suitsetati, arutati päevaprobleeme. Õpetajatele privaatne koht, õpilastele tabu, kuhu meeleldi ei tahtnud minna. Arglikud lapsed ei julgenud minna õpetajatetuppa – hakkasid kokutama, unustasid koputamata või koputasid liiga tasa. Viis segadusesse küll. Minul isiklikult polnud suurt hirmu õpetajatetoa ees.

Kõik nõudmised olid põhjendatud. Pidid olema viisakas, austama vanemaid inimesi, hoidma koolivara ja seda oligi kool kohustatud marakrattidele õpetama.

Eks neid koolikorra rikkujaid ikka oli – kasvõi susside kandmine ruunides. Nende sussidega oli kodudes omad probleemid. Paberist tehti lõikelehed, mis sageli käisid külakorda. Pealsed õmmeldi riidest käsimasinal ja taldadeks pargitud lamba- või vasikanahast tallad. Karvane pool padi sissepoole, et oleks soe.

Ega koolimaja väga soe olnudki, suured ahjud vajasid kütmist. Koolitädi pidi rasked ahjupuud sisse tooma, kütma hommikul vara. Ruumid olid suured ja kõrged ja andsid sooja, kui seljaga ahju vastu end surusid.

Koolimaja ruumijaotus ja elu oli meile lastele tavaline. Alles nüüd teame, et see meie koolimaja on KULINA MÕIS.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s