1939.a. külm talv

Sageli polnud talvine maaelu üldsegi rahulik ja vaikne. Siin määras kõik paljus loodus ise. Olgugi, et talvevarud olid varutud -küttepuud koju toodud ja loomade heinad küünis, aga ikkagi oli kordi, kus kippus kätte varude täiendamise vajadus.

Enamuses tekkis vajadus loomatoidu järele ja seda kevadepoolt talve, Talved olid sageli väga külmad ja lumerohked. Mäletan 1939.a. talve, kui käis Soome sõda. Temperatuur langes alla -32*C, olla olnud kohati ka 40*C. See on ikka väga külm.

Külma tagajärjel külmusid kõik, mis külmuda andis. Kus olid külmad laudad, olid ka loomad ohus. Meie kodus oli laut loomadele üks osa kuurialusest, kuid see oli soojendatud laelt põhkude või heintega, kuuri poolt samuti, vahel ka lauda seinad väljast. Muidugi oli palju loomi koos ja ka sõnnik andis sooja. Ikkagi külmus veekünas vesi.

Sel perioodil oligi tähtis loomadele toitu lisa vedada, et lausa lakapealset tühjaks ei söödetaks. Olgugi, et talvehari murtud ja päike näitas ennast juba mitu tundi päevas, aga külm oli tugev veel kaua.

See 1939.a. talv pani proovile kõik. Külm võttis aias kõik õunapuud, rääkimata ploomidest ja osaliselt ka marjapõõsatest, hoolimata paksust lumekattest. Hanged ulatusid maja räästani. Õues roogiti lahti jalgrajad lauda, puukuuri, kaevu juurde. Käidi nagu tunnelites. Mäletan, et aida ees oli nii kõrge hang, et vanaisa loobus lahtikaevamisest ja tegi läbi hange käigu.

Loomadele veeti praaka. Praak oli viinavabriku poolt läbitöötatud meski, kust käärituse tulemusena saadud vedelik auruks muudetakse ja jahutamisel alkohol saadi. Eks seal praagas oli ka mingi % alkoholi -see meeldis loomadele ja oli ju valmis soe toit.

Praaka kasutati, kui laste jalad olid külma saanud. Jalad pisteti ämbrisse, kus oli soe praak. See võttis kõha lahti ja aitas ka nohule.

Praaga vedu kestis nii kaua, kui olid mõisate viinaköögid -viinavabrikud. Meie kodus veeti praaka Küti mõisa viinaköögist. Talumehed seisid seal elavas järjekorras.

Nii külma talve pole enam olnud meie maal. Mälestus 1939.a. talvest on aga mälus püsivalt.

08.12.2002

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s